Darmowa dostawa do paczkomatu od 199 zł
Woda źródlana czy mineralna? Każda z nich ma swoje wyjątkowe właściwości. Dowiedz się, która będzie dla Ciebie najlepsza!
Zasadnicza różnica pomiędzy wodą źródlaną i mineralną polega na zawartości minerałów. Otóż woda mineralna charakteryzuje się wyższą zawartością składników mineralnych – ich ilość wynosi 500-1000 mg/l. Powyżej tej granicy mówimy o już wodach wysokozmineralizowanych, do których zaliczają się także wody lecznicze. Natomiast woda źródlana zawiera mniej składników mineralnych – zazwyczaj do 500 mg/l.
Pamiętajmy, że skład wód mineralnych jest dosyć mocno zróżnicowany. Dostarczają organizmowi duże ilości pierwiastków takich jak żelazo, magnez, sód i wapń, które są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego czy odpornościowego pod warunkiem, że występują w odpowiednim stężeniu. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tych minerałów może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, powodując problemy z nerkami, nadciśnienie, skurcze. W wodach źródlanych dominują za to wodorowęglany wapnia i magnezu, a rzadziej występują chlorki, siarczany i sód. Woda źródlana cechuje się także łagodniejszym smakiem w porównaniu do wody mineralnej.
Pomimo różnic, wody mineralne i źródlane mają kilka wspólnych cech. Pierwszą z nich jest ich naturalne pochodzenie. Obie wydobywane są z podziemnych źródeł, a następnie poddawane filtracji. Proces ten zapewnia, że wolne są od wielu substancji chemicznych i mikrobiologicznych, które mogą być obecne w wodach powierzchniowych.
Każda woda musi spełniać określone standardy, aby być uznana za bezpieczną do spożycia. Rygorystyczne normy jakościowe obejmują analizę chemiczną, mikrobiologiczną oraz sensoryczną, w celu zapewnienia jak najwyższej jej jakości. Ponadto woda jest bezpośrednio butelkowana po wydobyciu. Zachowuje naturalny skład mineralny, który nie jest zmieniany przez procesy technologiczne. Butelkowanie odbywa się w warunkach sterylnych, co zapewnia, że woda trafia do konsumenta czysta i świeża.... a przynajmniej tak powinno to wyglądać w teorii. W praktyce jednak nie możemy mieć pewności, czy butelkowana woda jest tak czysta, jak deklaruje jej producent.
Woda mineralna dostarcza cennych minerałów niezbędnych dla zdrowia. Pomaga utrzymać równowagę elektrolitową, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego i kostnego. Może również regulować pH żołądka i poprawiać perystaltykę jelit. Jest szczególnie korzystna dla sportowców oraz tych, które mają zwiększone zapotrzebowanie na minerały. Jej regularne spożywanie przyczynia się do poprawy krążenia krwi, przydaje się także podczas letnich upałów.
Komu szczególnie zaleca się picie wody mineralnej?
Wodę źródlaną mogą pić wszyscy bez szczególnych ograniczeń. Dzięki niższej zwartości minerałów (m.in. sodu i siarczanów) jest bardziej miękka i wyróżnia ją delikatny smak. Nadaje się do przyrządzania posiłków, parzenia kawy i herbaty.
Kto powinien spożywać wodę źródlaną?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która woda – mineralna czy źródlana – jest zdrowsza. Najważniejsze jest to, aby wodę pić regularnie. Dla zachowania zdrowia dorosła osoba powinna spożywać około 2 litrów wody dziennie, choć zapotrzebowanie może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i poziomu aktywności fizycznej. Podczas upałów, uprawiania sportu czy choroby, konieczne będzie zwiększenie ilości spożywanej wody dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia organizmu.
Pamiętaj, że każdy rodzaj wody posiada unikalne korzyści. Wybieraj mądrze, biorąc pod uwagę swoje potrzeby i preferencje, aby czerpać jak najwięcej przyjemności z każdego łyka.
Filtry do wody stanowią doskonałą alternatywę dla wody butelkowanej. Nowoczesne urządzenia zapewniają dostęp do świeżej, czystej i bezpiecznej dla zdrowia wody prosto z kranu. Dzięki zaawansowanej filtracji usuwają zanieczyszczenia, do których zaliczamy bakterie, chlor, metale ciężkie i inne szkodliwe związki znajdujące się w wodzie. Większość filtrów oferuje także funkcję mineralizacji, która wzbogaca wodę w niezbędne składniki mineralne takie jak wapń, magnez czy potas. To wszystko sprawia, że filtrowana woda nie tylko nawadnia, ale i dostarcza organizmowi cennych pierwiastków, nie ustępując pod tym względem wodzie mineralnej dostępnej w butelkach.
To nie koniec korzyści. Początkowa inwestycja w filtry szybko się zwraca. Już nie musisz kupować butelkowanej wody w sklepie, dzięki czemu znacząco obniżasz swoje codzienne wydatki. Rezygnując z plastiku, generujesz także mniej odpadów, a co za tym idzie – przyczyniasz się do ochrony naszej planety.
Spośród wielu dostępnych na rynku filtrów, szczególną uwagę przykuwa Bluewater Kitchen Station™. To nowoczesny system, które przekształca zwykłą wodę z kranu w pyszną i zdrową wodę mineralizowaną. Za usuwanie do 99,7% zanieczyszczeń odpowiada zaawansowany system filtracji SuperOsmosis™. Następnie woda wzbogacana jest o idealnie dobrane szwedzkie minerały LiquidRock™. Dzięki intuicyjnemu sterowaniu z łatwością możesz przełączać się między wodą wodociągową a mineralizowaną, dostosowując stężenie minerałów do swoich potrzeb i preferencji smakowych. Wydajność filtra sięga 3 litrów wody na minutę, co sprawia, że Bluewater Kitchen Station™ jest idealny zarówno do domu, jak i małych biur.
54785 +
Zadowolonych klientów
100%
Pozytywnych opinii na Ceneo
100%
Pozytywnych opinii na Allegro
100%
Poleceń sklepu przez Klientów
Darmowa dostawa
Już od 199 zł
Kompleksowa usługa
Wraz z montażem
Bezpieczne zakupy
Szyfrowanie SSL
Mamy doświadczenie
Ponad 20-letnie
Produkty premium
Gwarancja jakości