Darmowa dostawa do paczkomatu od 199 zł
Nowoczesne technologie oczyszczania wody
Nie wiesz, jaki filtr z odwróconą osmozą wybrać?
Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie!
Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy naukowej w wodzie pitnej może znajdować się kilkaset substancji i związków o potencjalnie szkodliwym wpływie na ludzki organizm. Znaczna część z nich jest na tyle mała, że z łatwością pokonuje tradycyjne rozwiązania filtrujące.
Najskuteczniejszą metodę walki z nimi stanowią systemy odwróconej osmozy – nowoczesne rozwiązania filtrujące, posiadające potwierdzoną laboratoryjnie blisko stuprocentową skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń.
Odwróconą osmozą nazywamy metodę oczyszczania wody z niepożądanych związków chemicznych i zanieczyszczeń mechanicznych. Jej wynalezienie stało się jednym z najważniejszych odkryć pod kątem możliwości zapewnienia czystości wody w dowolnych miejscach – od mieszkań i domów, przez biura, aż po lokale gastronomiczne, hotele oraz inne obiekty przeznaczenia publicznego.
Odwrócona osmoza polega na wymuszonej dyfuzji wody przez błonę półprzepuszczalną. Jej historia rozpoczęła się w latach 50. XX wieku, kiedy to po raz pierwszy została wykorzystana do odsalania wody morskiej, gdzie znajduje zastosowanie do dziś. Z biegiem lat technologia ta ewoluowała i zaczęła być używana także w procesie oczyszczania ścieków przemysłowych.
Współcześnie systemy odwróconej osmozy są wykorzystywane przez najlepszych producentów filtrów i dystrybutorów wody pitnej jako środek do neutralizowania zanieczyszczeń z sieci wodociągowej.
Dzięki temu świadomi konsumenci na całym świecie zyskują możliwość błyskawicznego przygotowywania wody idealnej do picia oraz przygotowywania napojów lub posiłków.
Na budowę wkładu RO (ang. Reverse Osmosis) składa się powłoka zewnętrzna oraz specjalny układ błon filtrujących. Cała konstrukcja przybiera kształt rurki lub siatki.
Jak to działa? W pierwszym kroku woda surowa pobierana jest z sieci wodociągowej i podlega oczyszczeniu przez filtry, zastosowane przez producenta. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się filtry wstępne, mechaniczne i węglowe.
Następnie roztwór ten – zawierający jeszcze najmniejsze zanieczyszczenia – natrafia na cienką membranę osmotyczną z porami o średnicy 10 milionów razy mniejszej od milimetra. Poddanie zanieczyszczonej wody oddziaływaniu ciśnienia sprawia, że przez pory przechodzą wyłącznie czyste cząsteczki wody, odprowadzane do dalszej części instalacji. Same zanieczyszczenia zatrzymują się na membranie, skąd trafiają do kanalizacji.
Pory w filtrach do odwróconej osmozy są w stanie zatrzymać zanieczyszczenia o średnicy zaledwie 0,0001 mikrona. Dla porównania bakterie osiągają wielkość 0,2-1 mikrona, a wirusy – w granicach 0,02-0,4 mikrona. W efekcie woda, dostarczana do Twojego domu lub biura, pozbawiana jest ponad 99% związków, które mogą się w niej znajdować.
Co ważne, proces odwróconej osmozy sprawia, że woda ulega zmiękczeniu. Dzięki temu zapomnisz o problemie osadzania się kamienia w czajniku.
Ze względu na swoją maksymalną skuteczność w zatrzymywaniu mikroskopijnych związków, filtry RO usuwają z wody również zawarte w niej minerały. By je przywrócić, wielu producentów oferuje dedykowane mineralizatory, od razu wbudowane w urządzenie lub dostępne osobno.
Wzbogacenie niemal całkowicie oczyszczonej wody w niezbędne do życia minerały, takie jak potas, magnez, cynk czy wapń podnosi jej walory smakowe do poziomu nieosiągalnego innymi metodami. Pamiętajmy, że niemal wszystkie minerały, których potrzebuje ludzki organizm, pobieramy zdecydowanie efektywniej z pożywienia, niż z wody – wbrew błędnym argumentom, wysnuwanym często przez przeciwników RO.
Bardzo wysoka, potwierdzona naukowo skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń
Brak konieczności stosowania substancji chemicznych
Niska cena filtracji ze względu na trwałość systemów
Możliwość pełnej rezygnacji z wody butelkowanej
Obniżona twardość wody, likwidująca problem powstawania osadu
Doskonały smak napojów i potraw
Mit
Woda oczyszczona systemami RO jest niezdrowa, a jej picia odradzają specjaliści.
Fakt
Odwrócona osmoza to najzdrowsza i najskuteczniejsza metoda filtracji. Istnieje wiele badań, które potwierdziły jej korzystny wpływ na ludzki organizm. Zdaniem lekarzy i naukowców jest to jedyny sposób, w który możemy pozbyć się szkodliwych substancji o minimalnej średnicy, znajdujących się w wodzie.
Mit
Systemy odwróconej osmozy sprawiają, że woda staje się kwaśna.
Fakt
Filtry RO wytwarzają wodę o odczynie bliskim obojętnemu. Wynika to z redukcji minerałów nieorganicznych i kwasowych przez membranę osmotyczną. Nie wpływa to negatywnie na jej smak. Co istotne, niektóre urządzenia z systemami odwróconej osmozy wyposażone są w specjalne wkłady, maksymalnie zbliżające pH wody do neutralnego.
Mit
Woda, która jest odpadem procesu filtracji szkodzi środowisku.
Fakt
Z uwagi na swój sposób działania systemy RO zużywają więcej wody niż inne filtry. Ilość zużywanej wody zależy od rodzaju filtra. Do przygotowania jednego litra oczyszczonej wody zużywa się od dwóch do sześciu litrów wody. Woda z odpadu filtra jest bardziej czysta niż ta która do filtra wpływa, z uwagi na jej przepływ przez filtry wstępne. W rzeczywistości do przyrody często oddajemy czystszą wodę niż tą, którą zasilamy filtr. Pamiętajmy, że schemat krążenia wody w przyrodzie traktuje się jako obieg zamknięty. Odwrócona osmoza nie jest źródłem zanieczyszczenia. Pozwala jedynie “wyodrębnić” czystą wodę, która jest w pełni zdrowa i bezpieczna dla naszego organizmu.
Mit
Woda z odwróconej osmozy jest pozbawiona niezbędnych minerałów, w związku z czym nie zaleca się jej picia.
Fakt
Filtracja RO jest na tyle skuteczna, że usuwa większość minerałów z wody. Musimy jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, zdecydowaną większość potrzebnych minerałów dostarczamy z pokarmu, skąd są zdecydowanie lepiej przyswajane. Po drugie, nowoczesne dystrybutory i filtry wody z odwróconą osmozą wyposaża się w dodatkowe wkłady mineralizujące, wzbogacające wodę o wiele niezbędnych składników w precyzyjnie dobranych proporcjach.
Systemy odwróconej osmozy także ulegają naturalnemu zużyciu. Czas, przez który będą one maksymalnie sprawne, zależy m.in. od stopnia zanieczyszczenia wody wodociągowej, sprawności innych filtrów zastosowanych w urządzeniu oraz temperatury, ciśnienia i zużycia wody oraz regularnego serwisu połączonego z okresową wymianą wkładów filtrujących.
Trwałość filtrów RO szacuje się na około 3 lata. Z czasem dochodzi do powolnego ścierania się ich powierzchni, a także dekalibracji membrany, czyli powiększenia jej porów, które zaczynają przepuszczać coraz większe związki chemiczne.
Najlepsze filtry odwróconej osmozy, przy regularnym serwisie potrafią działać niezawodnie przez kilkadziesiąt lat. Przykładem jest Bluewater Cleone Balance, gdzie membrany potrafią wytrzymać 10, a nawet 15 letnią pracę.
Kupując filtr lub dystrybutor z odwróconą osmozą w Kuna System, możesz być pewien, że Twoje urządzenie będzie zawsze tak samo skuteczne. Nasi eksperci przeprowadzają u Klientów regularne przeglądy na terenie całej Polski, dbając o utrzymanie pełnej efektywności urządzeń.
Przejdź do serwisuSzukasz skutecznego i wydajnego urządzenia z odwróconą osmozą? Nie wiesz, który produkt najlepiej spisze się w Twoim domu lub firmie? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy na bazie swojego wieloletniego doświadczenia dokładnie przeanalizują Twoje potrzeby i zaproponują Ci rozwiązanie, gotowe służyć Ci przez lata.
Zaproponujemy najlepsze rozwiązania
54785 +
Zadowolonych klientów
100%
Pozytywnych opinii na Ceneo
100%
Pozytywnych opinii na Allegro
100%
Poleceń sklepu przez Klientów
Darmowa dostawa
Już od 199 zł
Kompleksowa usługa
Wraz z montażem
Bezpieczne zakupy
Szyfrowanie SSL
Mamy doświadczenie
Ponad 20-letnie
Produkty premium
Gwarancja jakości