Darmowa dostawa do paczkomatu od 199 zł
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile wody naprawdę powinieneś pić i jakie ryzyko niesie za sobą jej niedobór? Odkryj tajniki odpowiedniego nawodnienia i dowiedz się, jak ważna jest woda dla Twojego zdrowia.
Woda to fundament naszego istnienia – decyduje o zdrowiu i równowadze funkcjonalnej organizmu. Stanowi główny budulec większości narządów. U dorosłego zdrowego człowieka woda stanowi około 70% masy ciała (m.in. mózg – 75%, serce – 79%, płuca – 80%, nerki – 83%, wątroba 86%). W niektórych tkankach, takich jak płyn mózgowo-rdzeniowy czy szpik kostny, jej zawartość może sięgać nawet 99%. U małych dzieci do 2 roku życia, woda stanowi nawet 78% masy ciała. W miarę upływu lat zawartość wody w naszym ciele maleje – u osób starszych spada nawet do 45%. To jasno pokazuje, że odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla naszego zdrowia na każdym etapie życia.
Woda nie tylko gasi pragnienie – to także naturalne źródło wielu cennych składników potrzebnych do życia. Oto powody, dla których warto mieć przy sobie butelkę wody i regularnie uzupełniać płyny:
Zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości wody każdego dnia. W odpowiedzi na to wyzwanie eksperci ustalili pewne ogólne wytyczne spożycia płynów. Zaleca się wypijanie około 200 ml wody na każdy kilogram masy ciała. W praktyce oznacza to, że zdrowy dorosły człowiek powinien wypijać między 1,5 a 2 litry wody dziennie. Kierując się Normami żywienia dla populacji Polski, mężczyźni powinni spożywać około 2,5 litra płynów dziennie, podczas gdy kobiety – około 2 litrów. Oczywiście, ta ilość waha się w zależności wagi, temperatury otoczenia i stopnia aktywności fizycznej. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zwraca uwagę, by w przypadku temperatur powyżej 37°C spożywać dodatkowe 250 ml wody (1 szklanka) na każdy stopień wzrostu temperatury. Tym samym w upalne dni lub podczas intensywnego wysiłku fizycznego, konieczne może być wypicie nawet 4-5 litrów wody. Ponadto zdarzają się sytuacje takie jak wymioty, biegunka lub gorączka, które także zwiększają nasze dzienne zapotrzebowanie na płyny.
Powyższe rekomendacje wynikają z bilansu płynów w organizmie. Każdego dnia tracimy około 6% płynów ustrojowych przez pot, kolejne 6% w kale, a 28% poprzez parowanie wody ze skóry i oddychanie. Aż 60% naszej wody usuwamy z moczem. Bilans ten pokazuje, jak ważne jest spożywanie co najmniej 2 litrów wody dziennie, aby zapewnić naszemu ciału odpowiednią równowagę płynów.
Każdy z nas jest inny i ma własne indywidualne potrzeby nawodnieniowe. Aby określić, ile wody powinieneś dziennie spożywać, możesz do tego wykorzystać jedną z metod obliczeniowych:
Warto pamiętać o tym, że dzieci mają specyficzne potrzeby dotyczące nawodnienia. Zaleca się, aby piły co najmniej 6 szklanek wody dziennie i spożywały produkty bogate w wodę, takie jak arbuzy, brzoskwinie czy pomidory. Jeśli chodzi o wiek, zapotrzebowanie na wodę przedstawia się następująco: do 3 roku życia – 1,25 litra, 4-6 lat – 1,6 litra, 7-9 lat – 1,75 litra. Dla dzieci starszych i nastolatków do 15 roku życia ilość wody powinna oscylować w granicach 1,9 – 2,3 litra.
Najlepsza dla naszego organizmu woda to czysta woda, pozbawiona zanieczyszczeń. Osoby dorosłe mogą sięgać po wodę, która zawiera dodatkowo cenne minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W tym kontekście wiele osób decyduje się na korzystanie z zaawansowanych filtrów do wody w domu, wykorzystujących technologię odwróconej osmozy
Dobrej klasy dystrybutory wody to kolejna opcja dla tych, którzy chcą cieszyć się wodą z idealnym składem. Te praktyczne urządzenia dostarczają wodę bogatą w życiodajne minerały w każdej chwili, gdy mamy na to ochotę. Szczególnie polecane są do zastosowań biurowych, konferencyjnych oraz obiektach użyteczności publicznej.
Miłośnikom bąbelków polecamy saturatory do wody gazowanej, które umożliwiają przygotowanie ulubionego napoju w domu. Woda gazowana nawadnia tak samo, jak niegazowana. Ponadto możemy polepszyć jej smak, dodając kilka kropel ulubionego syropu czy soku z cytrusów.
Mimo iż woda w najczystszej postaci odpowiada za bilans płynów w organizmie, nie musimy się ograniczać tylko do niej. W rzeczywistości z tego, co pijemy, czerpiemy około 60% do nawodnienia. Woda zawarta w jedzeniu dostarcza nam kolejnych 30%, a reszta (ok. 10%) pochodzi prosto z procesów metabolicznych zachodzących w naszym ciele.
Inne napoje nawadniające
Nie ulega wątpliwości, że woda jest podstawowym źródłem nawodnienia, jednak współczesny rynek napojów dostarcza nam mnóstwo zdrowych i smacznych alternatyw.
Woda w pokarmie
Spożywając pokarmy bogate w wodę (głównie warzywa i owoce), nie tylko nawadniamy organizm, ale także dostarczamy ważnych składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Warto więc wzbogacić swoją dietę o poniższe produkty, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy nawodnienie jest szczególnie istotne.
W ciągu dnia, zdominowanego przez liczne obowiązki i ciągły pośpiech, łatwo zapomnieć o regularnym picu wody. Tymczasem odpowiednie nawodnienie ciała jest niezbędne do zachowania energii i koncentracji. Jak zatem wprowadzić zdrowe nawyki w naszym napiętym harmonogramie?
Każdy z nas powinien zwracać uwagę na to, ile wypija wody w ciągu dnia. Jednak dla pewnych grup osób regularne nawadnianie jest niezmiernie ważne dla zdrowia.
Nawet drobne ubytki wody w organizmie mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Przy odwodnieniu na poziomie zaledwie około 1% możemy poczuć osłabienie, znużenie umysłowe, utratę apetytu czy wzmożone rozdrażnienie. Gdy straty wody dochodzą do 4%, możemy doświadczyć poważnych problemów z koncentracją, dojść może do wzrostu temperatury ciała i niestabilności ciśnienia krwi. Natomiast w skrajnych przypadkach, kiedy odwodnienie przekracza 8%, pojawia się ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych. Główne objawy odwodnienia to:
Chociaż woda odgrywa kluczową rolę w naszym życiu, spożywając ją w zbyt dużych ilościach, możemy narazić się na poważne konsekwencje zdrowotne. Należy do nich zatrucie wodne, które ma miejsce, gdy w organizmie gromadzi się zbyt duża ilość płynów. Nadmiar wody obniża stężenie sodu, co z kolei skutkuje wchłanianiem większej ilości płynu przez komórki i powoduje liczne obrzęki tkanek, które mogą prowadzić do śpiączki, udaru, a nawet śmierci. Oto lista objawów zatrucia wodą:
Warto dodać, że osoby starsze, dzieci oraz niektóre grupy ryzyka, takie jak sportowcy czy pacjenci z chorobami nerek, powinny dostosować ilość spożywanej wody do swoich indywidualnych potrzeb dzięki wskazówkom lekarzy-specjalistów.
Woda niesie ze sobą inne potencjalne zagrożenia, jeśli nie zadbamy o jej jakość i pochodzenie. W plastikowej przeterminowanej plastikowej butelce, czy takiej, która przez długi czas była wystawiona na działanie słońca, może uwolnić toksyny zawarte w sztucznym tworzywie. Co ważne, zarówno woda niewiadomego pochodzenia, jak i popularna kranówka mogą zawierać szkodliwe bakterie lub inne zanieczyszczenia. Dlatego tak istotne jest postawienie na system filtracyjny w domu lub dystrybutor, aby mieć pewność, że spożywana przez nas woda jest zdrowa, czysta i bogata w minerały.
54785 +
Zadowolonych klientów
100%
Pozytywnych opinii na Ceneo
100%
Pozytywnych opinii na Allegro
100%
Poleceń sklepu przez Klientów
Darmowa dostawa
Już od 199 zł
Kompleksowa usługa
Wraz z montażem
Bezpieczne zakupy
Szyfrowanie SSL
Mamy doświadczenie
Ponad 20-letnie
Produkty premium
Gwarancja jakości