Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa do paczkomatu od 199

Jak oszczędzać wodę w domu?

Woda to cenny dar natury, który odgrywa niezastąpioną rolę w naszym codziennym życiu. Choć wydaje się wszechobecna, to jednak nasze nawyki często prowadzą do jej nadmiernego zużycia i marnotrawstwa. W obliczu globalnych wyzwań związanych z zasobami wodnymi każdy z nas może przyczynić się do ich ochrony, zaczynając od własnego domu. Oszczędzanie wody nie wymaga wielkich poświęceń, a jedynie świadomego podejścia do czynności, które wykonujemy na co dzień. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Dlaczego trzeba oszczędzać wodę?

Choć 70% powierzchni Ziemi pokrywa woda, zaledwie ułamek tej ogromnej masy - niecały 1% - nadaje się do picia. To woda słodka – czerpana z rzek, jezior i zbiorników podziemnych, staje się coraz bardziej cenna w obliczu szybkiego wyczerpywania się głębinowych źródeł i zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami. Naukowcy ostrzegają, że do 2050 roku zasoby mogą zostać wyczerpane. Już teraz wiele miast (m.in. Los Angeles, Sao Paulo) boryka się z niedostateczną ilością wody. Dlatego każda oszczędzona kropla w domu przyczynia się do globalnej ochrony, zapewniając lepszą przyszłość naszemu środowisku.

Ile wody zużywamy na co dzień?

Wodę w domu zużywamy niemal przy każdej wykonywanej czynności. Jednak kilka z nich znacząco przyczynia się do jej ogromnego zużycia. Prysznic zużywa od 10 do 15 litrów wody na minutę, co oznacza 50-75 litrów podczas krótkiej, pięciominutowej kąpieli. Jeśli chodzi o kąpiel w wannie, liczba ta wzrasta do 120-150 litrów. Z kolei spłuczka toaletowa za każdym razem wykorzystuje od 6 do 9 litrów wody. Przygotowanie posiłków również kosztuje zużycie wody; na przykład gotowanie makaronu wymaga około 1,9 litra wody na 100 gramów produktu. Zmywarka potrzebuje średnio 15-20 litrów wody na cykl, podczas gdy ręczne zmywanie pod bieżącym strumieniem wody może zużyć nawet 20 litrów na minutę. W ogólnym rozrachunku wychodzi na to, że średnie zużycie wody na jedną osobę wynosi ok. 100-110 litrów wody na dobę, a w przypadku 4-osobowej rodziny może przekroczyć nawet 500 litrów.

Naczynia w zmywarce
Korzystając ze zmywarki, włączaj tryb eko. Sporo zaoszczędzisz na wodzie.

Najlepsze sposoby na oszczędzanie wody w domu

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie wody w domu jest inwestycja w odpowiednie sprzęty do jej uzdatniania. Podzlewowe filtry do wody ze zbiornikiem zapewniają dostęp do czystej, przefiltrowanej wody bezpośrednio z kranu. Dzięki temu zmniejszymy konsumpcję wody butelkowanej, co przełoży się na oszczędności finansowe oraz redukcję odpadów plastikowych. Taka woda, bezpieczna i zdrowa, jest idealna zarówno do picia, jak i gotowania. Możemy także zaoszczędzić w inny sposób – stawiając na dzbanki i butelki z filtrem do wody. Dzięki temu zawsze będziemy mieć pod ręką świeżą i czystą wodę.

 

Alternatywę stanowią dystrybutory nablatowe i stojące, które znakomicie nadają się do przestrzeni biurowych. Takie rozwiązanie pozwoli wygenerować dla pracodawcy mniejsze koszty zużycia wody. Z kolei dla miłośników wody gazowanej, świetnym rozwiązaniem będzie saturator, który umożliwia przygotowanie napojów gazowanych w zaciszu domu – także bez potrzeby zakupu wody butelkach.

 

Oprócz inwestycji w wysoko wydajne produkty do uzdatniania wody pitnej samodzielnie możemy przyczynić się do redukcji zużycia wody, wprowadzając proste zmiany w codziennych nawykach, zwłaszcza w kuchni i łazience. Świadome zarządzanie wodą podczas codziennych czynności, takich jak mycie naczyń, krótsze prysznice czy korzystanie z ekonomicznych programów pralek, może znacznie obniżyć ogólne zużycie wody w gospodarstwie domowym.

Filtr do wody Bluewater Cleone
Filtry do wody zapewniają dostęp do czystej i świeżej wody prosto z kranu.

Jak oszczędzać wodę w łazience?

Oszczędzanie wody w łazience jest nie tylko ważne dla środowiska, ale także dla naszego portfela. Zachęcamy więc wprowadzić kilka prostych praktyk, które znacząco ograniczą jej zużycie:

  • Regularnie sprawdzaj toaletę i naprawiaj przecieki. Szybki test z użyciem barwnika pomoże wykryć nieszczelności.
  • Naprawiaj nieszczelne krany i regularnie wymieniaj uszczelki, aby zapobiec niepotrzebnemu marnotrawstwu wody.
  • Zainwestuj w toaletę z systemem podwójnego spłukiwania, która umożliwia efektywne wykorzystanie wody.
  • Używaj baterii z perlatorem, który może zmniejszyć zużycie wody o 15% do 60%.
  • Unikaj wyrzucania odpadów do toalety, co może prowadzić do zatorów i zwiększonego zużycia wody.
  • Wybieraj krótkie prysznice zamiast długich kąpieli w wannie, co pozwoli na znaczne oszczędności.
  • Korzystaj z chłodniejszej wody pod prysznicem. Dzięki temu ograniczysz zużycie energii elektrycznej lub gazu.
  • Nalewaj wodę maksymalnie do połowy wanny (jeśli nie posiadasz prysznica), dzięki czemu zaoszczędzisz dziesiątki litrów wody dziennie.
  • Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, golenia czy mycia włosów.
  • Używaj programów oszczędnościowych w pralce, szczególnie przy mniejszym załadunku odzieży.
  • Zakręcaj zawory wody podczas dłuższych wyjazdów, aby uniknąć ewentualnych przecieków i niepotrzebnego zużycia.
Mycie rąk pod wodą
Zakręcaj kran w momencie, jeśli nie korzystasz na bieżąco z wody.

Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Bez wody w kuchni trudno cokolwiek zdziałać. Służy nie tylko do gotowania, ale również stanowi podstawowy składnik zalew czy przetworów. Podczas codziennych prac kuchennych nawet nie zastanawiamy się nad tym, ile wody marnujemy. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby umiejętnie z niej korzystać.

  • Zadbaj o szczelność kranu. Z kapiącej baterii może wyciekać nawet 15 litrów wody dziennie, co w skali roku daje ogromne ilości.
  • Nie masz zmywarki? Rozważ jej zakup. Zużywa ona mniej wody niż podczas zmywania ręcznego, a także pozwala zaoszczędzić czas. Jeśli to możliwe, wybierz zmywarkę z trybem eko oraz możliwością użycia wody tylko na jednej półce. Jeśli już posiadasz starszy model, uruchamiaj ją tylko przy pełnym załadunku.
  • Podczas ręcznego zmywania nie korzystaj z bieżącej wody. Jeśli masz dwukomorowy zlew, napełnij jedną z nich wodą do mycia, drugą – wodą do płukania.
  • Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania żywności. Rozmrażaj żywność w lodówce. Zaoszczędzisz zarówno wodę, jak i prąd.
  • Gotuj zawsze pod przykryciem. Woda nie będzie parować, dzięki czemu unikniesz jej ciągłego uzupełniania.
  • Gotuj na parze. Nie tylko zmniejszysz zużycie wody, ale również potrawy zachowają cenne składniki odżywcze. Korzystając z piętrowych parowarów, jednocześnie przyrządzisz kilka potraw na jednej porcji wody.
  • Gotuj dania jednogarnkowe. Potrawy przygotowywane z użyciem jednego naczynia to mniej zmywania i tym samym większa oszczędność wody.
  • Wybierz odpowiedni rozmiar garnka. Duże naczynia mogą wymagać więcej wody niż to koniecznie.
  • Ponownie wykorzystaj wodę z gotowanych warzyw, ryżu, makaronu np. do podlewania roślin.
  • Nie wyrzucaj odpadów do zlewozmywaka. Ich spłukanie pochłania duże ilości wody.

54785 +

Zadowolonych klientów

100%

Pozytywnych opinii na Ceneo

100%

Pozytywnych opinii na Allegro

100%

Poleceń sklepu przez Klientów

Darmowa dostawa - ikona

Darmowa dostawa

Już od 199 zł

Kompleksowa usługa - ikona

Kompleksowa usługa

Wraz z montażem

Bezpieczne zakupy - ikona

Bezpieczne zakupy

Szyfrowanie SSL

Doświadczenie - ikona

Mamy doświadczenie

Ponad 20-letnie

Produkty premium - ikona

Produkty premium

Gwarancja jakości