Darmowa dostawa do paczkomatu od 199 zł
Zgodnie z wynikami badań woda kranowa w Polsce jest w pełni zdatna do spożycia. W przypadku częstych awarii lokalnej sieci, czy starej instalacji wewnątrz budynku, trudno jednak nie mieć obaw o jej walory zdrowotne i smakowe. Dowiedz się, w jaki sposób sprawdzić jakość kranówki w swoim domu lub innym budynku oraz kiedy warto zaangażować w to wyspecjalizowaną firmę.
Zacznijmy od informacji podawanych przez upoważnione, certyfikowane jednostki. Zgodnie z danymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz analizą badań lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych, woda dostarczana przez polskie przedsiębiorstwa wodociągowe spełnia wszystkie surowe normy, ustalone przez Unię Europejską i Światową Organizację Zdrowia. Jak informuje Sanepid, w 2022 roku aż 99,97% ludności w Polsce miało dostęp do wody, spełniającej wszystkie wymagania jakościowe.
Jak kilkukrotnie pisaliśmy w naszych wcześniejszych artykułach, należy pamiętać, że zgodnie z przepisami przedsiębiorstwa wodociągowe odpowiadają za jakość wody wyłącznie do momentu jej doprowadzenia do złącza budynku. Dbanie o jakość w dalszych etapach obiegu, a więc instalacji wewnętrznej, należy do obowiązków właściciela lub zarządcy nieruchomości. W praktyce oznacza to, że wstępnie czysta woda może zostać zanieczyszczona m.in. na skutek kontaktu z rdzą i osadami, znajdującymi się w (często) starych rurach.
Chociaż uzdatnianie wody przeprowadzane w nowoczesnych stacjach pozbawia ją większości zanieczyszczeń, tak musimy pamiętać, że nie jest ona krystalicznie czysta. Mamy tu na myśli m.in. chlor (w minimalnych ilościach), zanieczyszczenia, których poziom nie jest badany, związki pojawiające się w wodzie incydentalnie, a także substancje, związane z lokalnymi instalacjami. To właśnie w związku z nimi woda może przybierać metaliczny smak, brązowy kolor, czy lekki osad. Warto także pamiętać o okresowych awariach, które mogą (podczas ich trwania) zwiększać stężenie zanieczyszczeń kranówki. Co istotne, urządzenia i filtry stosowane w wodociągach nie są w stanie wyłapywać skutecznie najmniejszych cząsteczek tak, jak robi to odwrócona osmoza.
W niektórych sytuacjach warto zlecić badanie jakości wody wyspecjalizowanej firmie. Mówimy tu na przykład o zmianie źródła wody, czy uzasadnionym podejrzeniu wzrostu stężenia zanieczyszczeń. Usługę tego typu zlecają regularnie placówki, w których jakość kranówki musi być na możliwie jak najwyższym poziomie, a więc przede wszystkim restauracje, hotele i obiekty medyczne. Wysoka świadomość społeczna w kontekście zagrożeń, które niesie ze sobą zanieczyszczona woda, przekłada się na dużą popularność tego typu badań również w domach prywatnych.
Proces badania jakości wody z kranu przeprowadza wykwalifikowany personel, który pobiera stosowne próbki z instalacji lub ujścia klienta. Następnie są one transportowane do laboratorium w warunkach, gwarantujących ich nienaruszalność. W kolejnym kroku wykonuje się szereg analiz chemicznych, mikrobiologicznych i fizycznych, mających na celu określenie obecności potencjalnych zanieczyszczeń. Weryfikowane są m.in. stężenia i parametry, takie jak:
Badanie jakości wody obejmuje również analizę organoleptyczną. Wyniki są szczegółowo dokumentowane i porównywane z obowiązującymi normami, a następnie przedstawiane klientowi w formie raportu, zawierającego rekomendacje, dotyczące ewentualnych działań, które pozwolą podnieść jakość wody.
Warto wiedzieć, że samodzielne sprawdzenie jakości kranówki również jest możliwe. Pozwalają na to dostępne na rynku testery wody w formie pasków testowych lub elektronicznych urządzeń, względnie dokładnie mierzących podstawowe parametry, takie jak pH, twardość, poziom chloru, czy obecność metali ciężkich. Dużą ich zaletę stanowi łatwość użycia, pozwalająca na przeprowadzenie badania wstępnego w domowych warunkach.
Należy pamiętać, że testery wody nie są niestety w stanie zastąpić nam pełnoprawnego badania przez wyspecjalizowaną firmę. Stanowią jednak doskonałe narzędzie do okresowego sprawdzania jej jakości np. w sytuacjach, takich jak:
W tytułowej sytuacji należy zawsze zacząć od znalezienia źródła problemu. Nieczysta woda kranowa może wynikać ze wspomnianych awarii wodociągów, złego stanu instalacji zewnętrznej lub zanieczyszczenia ujścia. W takich przypadkach należy poinformować o istniejącym problemie lokalne przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne lub jednostkę Sanepidu.
Jeśli zauważysz stosunkowo częste pogarszanie się jakości kranówki, w wielu przypadkach najlepszym wyjściem – a często jedynym możliwym – okaże się inwestycja w nowoczesne filtry do wody. Urządzenia te, za sprawą wysoce precyzyjnych układów filtrujących, są w stanie skutecznie usunąć ponad 99,99% zanieczyszczeń, które mogą znaleźć się w wodzie, w tym najmniejsze spośród nich. Do walki z twardą wodą służą natomiast zmiękczacze z żywicą jonowymienną, montowane maksymalnie blisko złącza wody w budynku.
Jeśli zastanawia Cię jakość wody kranowej w Twoim domu lub firmie – zgłoś się do nas! Jako Kuna System świadczymy profesjonalne usługi badania jakości wody na terenie całej Polski. Uwzględniamy analizę stężeń szerokiego przekroju składników i każdorazowo wysyłamy wyniki w maksymalnie 7 dni roboczych od momentu pobrania próbki.
54785 +
Zadowolonych klientów
100%
Pozytywnych opinii na Ceneo
100%
Pozytywnych opinii na Allegro
100%
Poleceń sklepu przez Klientów
Darmowa dostawa
Już od 199 zł
Kompleksowa usługa
Wraz z montażem
Bezpieczne zakupy
Szyfrowanie SSL
Mamy doświadczenie
Ponad 20-letnie
Produkty premium
Gwarancja jakości