Darmowa dostawa do paczkomatu od 199 zł
Wysoka twardość wody w hotelach i lokalach gastronomicznych pociąga za sobą szereg negatywnych skutków dla ich działalności. Gorszy smak potraw, wieczna walka z osadami i krótsza żywotność sprzętów to jedynie kilka spośród konsekwencji, z którymi muszą mierzyć się właściciele tego typu obiektów. Dowiedz się, z czego wynika ten problem oraz poznaj metody, które pozwolą Ci go zażegnać.
Mówiąc o twardej wodzie, mamy na myśli stan, w którym woda pobierana z sieci zawiera wysokie stężenie minerałów, w szczególności kationów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+), a także żelaza i manganu, przy czym to dwa pierwsze z wymienionych uznaje się za głównych winowajców.
Twardość wody mierzy się w stopniach niemieckich (°dH), gdzie 1°dH odpowiada 10 mg tlenku wapnia, znajdujących się w jednym litrze wody, lub mg CaCO3/dm3. Zgodnie z krajową normą PN-ISO 6050:1999 powinna ona mieścić się w granicach 60-550 mg CaCO3/dm3, czyli około 3-28°dH. Tak szeroki przekrój wynika przede wszystkim z tego, że woda utrzymywana w tym przedziale nie powinna silnie negatywnie oddziaływać na ludzkie zdrowie – co oczywiście nie oznacza, że jest dla wszystkich całkowicie bezpieczna.
Twardość wody |
Stopnie niemieckie (°dH) |
Bardzo miękka |
0.1-4 |
Miękka |
4.1-7.9 |
Średnio twarda |
8-14 |
Twarda |
15-21 |
Bardzo twarda |
22≤ |
Skala twardości wody w stopniach niemieckich (°dH), na podstawie PN-ISO 6059:1999
Poza stopniami niemieckimi oraz stężeniem w miligramach węglanu wapnia CaCO3 na dm3 możemy spotkać się także ze stopniami francuskimi (°fH), ppm CaCO3 (jednostka stosowana w USA) oraz mmol/litr.
W praktyce nawet stosunkowo niewielkie przekroczenie poziomu twardości wody w hotelach i restauracjach – oraz innych obiektach, w których jej zużycie pozostaje na bardzo wysokim poziomie – może wiązać się z występowaniem szeregu negatywnych zjawisk. Mamy tu na myśli przede wszystkim awarie sprzętów gastronomicznych, przekładające się na duże straty finansowe i przestoje. Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ podwyższonego poziomu minerałów na jakość serwowanych dań i napojów, które w następstwie tracą swój smak, a także zwiększone zużycie detergentów oraz innych środków czyszczących.
Analizę negatywnych skutków wysokiej twardości wody rozpoczniemy od jej wpływu na żywotność sprzętów AGD, stosowanych w hotelach i restauracjach, gdyż to w tym obszarze – ze względu na koszty urządzeń – straty mogą okazać się największe.
Zacznijmy od instalacji grzewczych. Twarda woda przyczynia się do powstawania kamienia kotłowego, który osadza się następnie w rurach oraz innych elementach grzewczych. Przekłada się to na znaczne skrócenie żywotności całej instalacji i zwiększa ryzyko potencjalnych awarii. Co więcej, w bojlerach i wymiennikach ciepła nagromadzenie osadu stanowi izolację termiczną. Oznacza to, że wszystkie urządzenia grzewcze potrzebują znacznie dłuższego czasu do osiągnięcia pożądanej temperatury wody.
Co z innymi urządzeniami? Tu zbyt wysokie stężenie minerałów okazuje się jeszcze bardziej szkodliwe. Osad powstający na bębnach i innych elementach pralek może powodować ich przegrzewanie się, co w ostateczności przełoży się na skrócenie żywotności i zwiększenie poboru energii. Kamień wapniowy może ponadto blokować dysze i filtry, co skutkuje wyższym zużyciem detergentów. Z podobną sytuacją możemy mieć do czynienia w suszarkach – wyższe stężenie minerałów, kumulujące się w pranych ubraniach, również może przyczyniać się ponownie do spadku wydajności urządzeń. Ostatecznie koszty prowadzenia placówki okażą się więc zdecydowanie wyższe niż powinny.
Kolejnymi sprzętami stosowanymi w hotelach i restauracjach szczególnie wrażliwymi na twardą wodę są ekspresy do kawy i dystrybutory wody. Osady wapnia i magnezu mogą blokować znajdujące się w nich przewody wewnętrzne, filtry oraz dysze, co prowadzi do zmniejszenia wydajności i konieczności częstszych napraw.
Twarda woda generująca powstawanie osadu w rurach i urządzeniach do gotowania lub przygotowywania napojów, może skutecznie zniweczyć starania naszych baristów i kucharzy. Wysoka zawartość wapnia i magnezu zmienia pH wody, co bezpośrednio wpływa na smak i aromat kawy, herbaty oraz innych napojów. W rezultacie espresso, czy drink, który przygotowujemy dla naszych gości, nabierze niechcianej goryczy i płaskiego posmaku. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w gotowaniu. Potrawy przygotowywane na bazie twardej wody mogą być mniej smaczne z uwagi na występujące w niej sole mineralne, będące w stanie maskować w szczególności najbardziej delikatne nuty smakowe.
W kuchniach osady z minerałów są również problemem pod kątem estetycznym. Ich pojawianie się na naczyniach i sztućcach, wyjmowanych ze zmywarek, to duży problem. W restauracjach i obiektach hotelowych klasy premium tego typu osady nie są akceptowalne. Konieczne jest wtedy dodatkowe ręczne polerowanie naczyń i sztućców przez obsługę obiektu. A jak wiadomo, polerowanie to bardzo czasochłonne zajęcie. Właściciele obiektów muszą więc ponosić koszty zatrudnienia dodatkowego personelu, a tak naprawdę czynność tę powinna wykonać dobrej klasy zmywarka. Dodatkowo osady wapniowe mogą powodować nieodwracalne matowanie szkła i powstawanie białych plam na porcelanie, wymagając częstej wymiany zastaw.
Zwiększone napięcie powierzchniowe wody, będące konsekwencją jej zbyt silnego nasycenia wapniem i magnezem, niesie za sobą skutki w hotelowych łazienkach. Twoi goście odczują to przede wszystkim poprzez zwiększenie suchości skóry oraz konieczność używania większej ilości szamponów, płynów do kąpieli czy mydła. Przekłada się to także na zwiększenie zużycia wody, a tym samym ponowny wzrost kosztów prowadzenia obiektu.
Twarda woda powoduje zwiększone osadzanie się kamienia na armaturze łazienkowej i kuchennej, wymuszając na obsłudze częstsze i bardziej intensywne sprzątanie. W tym przypadku również musimy liczyć się z koniecznością używania większej ilości (często mocniejszych) detergentów.
Do oceny twardości wody w budynkach wykorzystuje się odpowiednie testery wody. Najprostszymi spośród nich są tzw. testy paskowe, które po zanurzeniu w wodzie zmieniają kolor w zależności od stężenia minerałów, lub testy kropelkowe. Niestety metody te dają nam jedynie przybliżony wynik – chcąc otrzymać bardziej precyzyjne informacje, musimy skorzystać z bardziej profesjonalnych metod.
Aby uzyskać dokładny odczyt, powinniśmy zainteresować się elektronicznymi testerami twardości wody, które są w stanie wskazać nam ogólny poziom twardości w wymienionych wcześniej jednostkach. Tego typu urządzenia stosowane są najczęściej właśnie w hotelach, restauracjach, obiektach medycznych, produkcji żywności oraz wszystkich innych miejscach, wymagających regularnej kontroli nad stanem wody.
W dużych obiektach gastronomicznych czy wypoczynkowych właściciele powinni sięgnąć po profesjonale rozwiązania problemu twardej wody. Mamy tu na myśli przede wszystkim zmiękczacze wody – zaawansowane urządzenia, które poprzez proces wymiany jonów usuwają nadmiar wapnia i magnezu, zmiękczając wodę do satysfakcjonującego poziomu. Zamontowanie dobrze dobranego modelu na głównym przyłączu wody do budynku pozwala na zapewnienie miękkiej wody w całym obiekcie i w każdym pomieszczeniu, do którego doprowadzona jest instalacja wodna.
Pewnym sposobem na walkę z twardą wodą okażą się również filtry z odwróconą osmozą. W ich przypadku barierę dla minerałów stanowi membrana osmotyczna z porami o średnicy 10 milionów razy mniejszej od milimetra. W rezultacie z wody odfiltrowywane są niemal wszystkie zanieczyszczenia mikrobiologiczne, chemiczne i stałe, a także minerały, zwiększające twardość. Musimy jednak pamiętać, że zmiękczeniu ulegnie wyłącznie woda za filtrem, przy czym większość modeli z membranami RO przeznaczona jest do montażu przed wybranym kranem, a nie na całą instalację wodociągową budynku.
Kolejną metodą, której możemy spróbować, jest zastosowanie odkamieniaczy do konserwacji urządzeń oraz specjalnych dysz i głowic w prysznicach i kranach, odpornych na osady wapienne. Musimy jednak pamiętać, że będą to rozwiązania połowiczne, które nie rozwiążą przyczyny problemu.
Rozwiązanie problemu twardej wody w obiektach gastronomicznych i hotelowych przyczynia się nie tylko do zapewnienia lepszej satysfakcji klientów, ale także w dłuższej perspektywie czasu do realnych oszczędności.
Woda dla hoteli - sprawdź, w jaki sposób zapewnić czystą i zdrową wodę w hotelu i pensjonacie.
Jeśli mierzysz się z problemem twardej wody w swoim obiekcie hotelowym lub gastronomicznym, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Jako Kuna System jesteśmy jednymi z liderów w branży konsumenckich i profesjonalnych rozwiązań w zakresie uzdatniania wody. Dysponujemy produktami najlepszych światowych marek, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaproponować Ci system ściśle dopasowany do potrzeb Twojego budynku. W najlepszych cenach i z gwarancją pełnego wsparcia na każdym etapie – od doboru konkretnego rozwiązania i montaż, aż po profesjonalne usługi gwarancyjne i serwisowe.
54785 +
Zadowolonych klientów
100%
Pozytywnych opinii na Ceneo
100%
Pozytywnych opinii na Allegro
100%
Poleceń sklepu przez Klientów
Darmowa dostawa
Już od 199 zł
Kompleksowa usługa
Wraz z montażem
Bezpieczne zakupy
Szyfrowanie SSL
Mamy doświadczenie
Ponad 20-letnie
Produkty premium
Gwarancja jakości