Darmowa dostawa do paczkomatu od 199 zł
Dostęp do czystej wody to priorytet dla każdego z nas. Chcąc pozbyć się zanieczyszczeń, znajdujących się w kranówce, stajemy przed trzema podstawowymi rodzajami urządzeń, które możemy zastosować w naszych domach. Poznaj je i dowiedz się, który spośród nich najlepiej sprawdzi się u Ciebie!
Trudno dziś znaleźć dom, w którym nie znajdowałby się choćby najprostszy dzbanek filtrujący. Co najwyżej średnia jakość wody, z którą mieliśmy do czynienia przez całe dekady, wyrobiła w nas nawyk wcześniejszego gotowania jej przed podaniem, co miało chronić przed potencjalnymi drobnoustrojami. Krystaliczna czystość, którą zapewniają filtry i inne urządzenia, służące do jej oczyszczania, pozwalają zapomnieć o tej konieczności. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego warto rozważyć ich zakup.
Po pierwsze – dla własnego zdrowia
Skoro zaczęliśmy mówić o czystości wody, pociągniemy temat trochę dalej. O ile jakość kranówki poprawia się z roku na rok, tak w dalszym ciągu nie możemy liczyć na jej stuprocentową czystość i bezpieczeństwo. Problem stanowią nie tylko przestarzałe przewody instalacji wodociągowej, ale też nie zawsze w pełni szczelne instalacje wewnątrz budynkach, często nieobjęte nowoczesną aparaturą uzdatniającą. Zgodnie z badaniami w wodzie pitnej może znajdować się kilkaset związków, potencjalnie szkodliwych dla ludzkiego organizmu, a które mogą zostać usunięte przez zastosowanie odpowiednich filtrów. Zaliczamy do nich między innymi:
Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie: Odwrócona osmoza – nowatorski sposób filtracji wody.
Po drugie – dla ograniczenia zużycia plastiku
Od lat 50. ubiegłego stulecia ludzkość wyprodukowała blisko 10 miliardów ton plastiku i jak szacuje ONZ, zaledwie 10% z nich zostało prawidłowo zutylizowane. W 2018 roku produkcja tego tworzywa osiągnęła aż 359 milionów ton. Ryzyka, które taki stan niesie ze sobą, są nie do przeoczenia – mówimy tu o stale rosnącym zagrożeniu dla ekosystemów i wszystkich organizmów, żyjących na Ziemi. Dla przykładu, jak wskazują naukowcy z Environmental Investigation Agency (EIA), do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.
Co więcej niektóre źródła wskazują, że w 90% wód butelkowanych znajduje się mikroplastik, czyli drobiny plastiku o wielkości od 0,1 do 5000 mikrometrów, z łatwością przedostające się do naszego organizmu. Więcej związanych z nim statystyk i informacji znajdziesz w artykule: Mikroplastik w wodzie butelkowanej.
Korzystanie z naczyń i urządzeń filtrujących wodę pozwala nam w niemal stu procentach zrezygnować z konieczności zakupu wody butelkowanej, która stanowi znaczną część produkowanego plastiku.
Po trzecie - dla lepszego smaku
Znajdujące się w wodzie siarczany, bakterie, chlor oraz szereg substancji chemicznych wpływają negatywnie na jej smak. To natomiast przekłada się na zdecydowanie mniejszą chęć sięgania po kranówkę podczas przygotowywania napojów czy gotowania. Sprawdzone urządzenia filtrujące, dzięki swojej zdolności ich eliminowania, są w stanie zagwarantować Ci pyszną wodę w każdej chwili. To świetny wybór w szczególności dla osób, zakochanych w przygotowywaniu najbardziej wytrawnych posiłków, dla których każda obca nuta w palecie smaków jest niemile widziana. Co istotne efekt ten jest jeszcze silniejszy w przypadku, gdy dany filtr lub dystrybutor wyposażony jest w system mineralizacji, wzbogacający wodę o wapń i magnez.
Naszą listę rozpoczniemy od najprostszej metody zapewniania czystej wody. Dzbanki filtrujące są zdecydowanie najtańszą spośród nich i najbardziej popularną. Ich rdzeń stanowi specjalny wkład filtrujący, którego konstrukcja może różnić się w zależności od konkretnego producenta. Modele od uznanych marek, takich jak BWT, Philips, czy BRITA, są w stanie znacznie zredukować ilość chloru, metali ciężkich, zanieczyszczeń stałych i pestycydów, a także zmniejszyć problem twardości wody.
Dzbanki filtrujące wyposażone są zwykle w pojemnik na wodę przefiltrowaną o pojemności w granicach od 1 do nawet 8 litrów, przy czym do zastosowań domowych w zupełności wystarczą nam modele do 3 litrów. Wkłady filtracyjne, o których wspomnieliśmy wcześniej, należy poddawać regularnej wymianie, zwykle po ok. 30 dniach użytkowania. Oczywiście nie oferują one skuteczności tak wysokiej, jak bardziej zaawansowane rozwiązania, które opisujemy niżej – są jednak najprostszą i najtańszą z dostępnych form filtrowania wody.
Z najprostszych dzbanków przejdziemy przewrotnie do zdecydowanie najbardziej zaawansowanych rozwiązań. Filtry do wody są urządzeniami elektrycznymi, wyposażonymi w kilkustopniowe systemy filtrujące, mające za zadanie usunięcie jak najszerszego przekroju zanieczyszczeń, występujących w wodzie.
Na budowę filtrów do wody składają się zazwyczaj filtry mechaniczne do usuwania największych zanieczyszczeń, filtry węglowe, neutralizujące chlor, pestycydy, herbicydy, rozpuszczalniki i szereg innych związków oraz przywołane wcześniej systemy odwróconej osmozy. Często zestaw ten uzupełniany jest filtrami UV lub innymi, autorskimi rozwiązaniami, pozwalając w efekcie osiągnąć skuteczność oczyszczania wody powyżej 99,99%.
Filtry do wody pitnej do domu możemy znaleźć w dwóch wersjach: nablatowej i podblatowej. Pierwsze z nich przeznaczone są dla osób, które z różnych powodów nie chcą decydować się na model, wymagający podłączenia do sieci wodociągowej. W ich przypadku konieczne będzie więc napełnianie pojemnika co jakiś czas. Drugie z nich, czyli filtry podblatowe, dzięki podłączeniu do instalacji, zapewniają stały dostęp do czystej wody, usuwając z niej zanieczyszczenia na bieżąco. Na szczególne wyróżnienie w tej kategorii zasługuje Bluewater Cleone Balance – najprawdopodobniej najlepszy filtr do wody na świecie, przeznaczony zarówno do stosowania w domach, jak i przedsiębiorstwach.
Dystrybutory wody to kolejne z proponowanych przez nas rozwiązań. Zwyczajowo spotkamy je przede wszystkim w biurach, poczekalniach, hotelach i innych miejscach pracy. Jednak w ostatnim czasie nasze domy zaczęły pełnić coraz więcej funkcji – nie tylko w nich mieszkamy, ale też coraz częściej pracujemy, prowadzimy biznesy i organizujemy duże imprezy. Jeśli więc nasz dom ma być gotowy na wszystkie te aktywności, możemy rozejrzeć się ofercie dystrybutorów. W ofercie niektórych marek znajdziemy modele, które z łatwością wpisują się w potrzeby nowoczesnych domów i mieszkań. Mamy tu na myśli w szczególności dystrybutory wody Borg&Overström – prestiżowe rozwiązania podblatowe, wyposażone w eleganckie krany, zaawansowane systemy filtrujące (w tym we wkłady do odwróconej osmozy) oraz rozbudowane możliwości przygotowywania wody. Modele nablatowe, które dobrze odnajdą się w domowych przestrzeniach znajdziemy w ofercie marek, takich jak BRITA, BWT i Miraqua.
By ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy zwięzłą tabelę, porównującą urządzenia do filtracji wody pitnej w domu pod kątem najważniejszych cech:
Aspekt |
Dzbanki filtrujące |
Filtry do wody |
Dystrybutory wody |
Skuteczność filtracji |
podstawowa, zdecydowanie mniejsza niż w profesjonalnych filtrach, czy dystrybutorach |
bardzo wysoka, nawet na poziomie 99,99%, szczególnie w przypadku modeli, wyposażonych w membrany do odwróconej osmozy |
bardzo wysoka, nawet na poziomie 99,99%. Zaawansowane modele dorównują pod tym kątem filtrom do wody |
Rodzaj konstrukcji |
przenośna. Dzbanek możesz zawsze zabrać ze sobą |
w zależności od modelu występują w wersji nablatowej lub podblatowej (do stałego podłączenia do sieci wodociągowej) |
nablatowa, podblatowa lub wolnostojąca. Mogą wymagać podłączenia do sieci wodociągowej |
Wymiana wkładów filtrujących |
co ok. 30 dni |
w zależności od modelu i częstotliwości użytkowania. Mogą wymagać wymiany jedynie raz lub dwa razy w roku |
w zależności od modelu i częstotliwości zużycia. Mogą wymagać wymiany jedynie raz lub dwa razy w roku |
Koszty |
niska cena urządzenia i wymiany filtrów |
Dostępny jest duży wybór filtrów na każdą kieszeń. Od ekonomicznych modeli, aż po urządzenia klasy światowej, które zapewniają niemal idealnie czystą wodę do picia. Instalacja filtrów pozwala na ograniczenie kosztów związanych z zakupem wody butelkowanej |
Dostępny jest duży wybór dystrybutorów w różnych przedziałach cenowych - od ekonomicznych modeli, po urządzenia klasy premium o unikalnym designie. Obecność dystrybutora wody pozwala na ograniczenie kosztów związanych z zakupem wody butelkowanej
|
Dodatkowe funkcje |
możliwość zakupu wkładu mineralizującego |
mineralizacja, możliwość przygotowywania wody chłodnej lub gorącej, a także gazowanej (zależnie od modelu) |
mineralizacja, możliwość przygotowywania wody chłodnej lub gorącej, a także gazowanej (zależnie od modelu) |
Najlepsze marki |
BWT, BRITA, Aquaphor, Philips |
Bluewater, BWT, Grohe, Philips, Kuna Filter |
Borg&Overström, BRITA, BWT, Miraqua |
Szukasz czegoś o specjalnych funkcjonalnościach? Potrzebujesz dodatkowej pomocy przy wyborze? Skontaktuj się z naszym zespołem. Na podstawie Twoich wymagań i naszego wieloletniego doświadczenia doradzimy Ci, które rozwiązanie okaże się najlepsze pod kątem Twoich potrzeb!
54785 +
Zadowolonych klientów
100%
Pozytywnych opinii na Ceneo
100%
Pozytywnych opinii na Allegro
100%
Poleceń sklepu przez Klientów
Darmowa dostawa
Już od 199 zł
Kompleksowa usługa
Wraz z montażem
Bezpieczne zakupy
Szyfrowanie SSL
Mamy doświadczenie
Ponad 20-letnie
Produkty premium
Gwarancja jakości